Hesap İşletim Ücreti

DANIŞTAY 15. DAİRESİ 2014/9570 ESAS, 06/02/2018 GÜN VE 2018/1194 KARAR, SAYILI KARARI İLE BANKALAR VADESİZ MEVDUAT HESAPLARINDAN "HESAP İŞLETİM ÜCRETİ" ALAMAYACAK

Sayfalar

Site İçinde Ara

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim
DANIŞTAY 15. DAİRESİ 2014/9570 ESAS, 06/02/2018 GÜN ve 2018/1194 KARAR, SAYILI KARARINA GÖRE; BANKALAR VADESİZ MEVDUAT HESAPLARINDAN "HESAP İŞLETİM ÜCRETİ" BEDELİ ALAMAYACAK

Kayıp Kaçak Elektrik Bedeli


YAPILAN SON TORBA KANUN DÜZENLEMESİ İLE;

Elektrik faturalarına yansıtılan "kayıp-kaçak elektrik bedeli" ücretinin alınmasının önündeki engel kanuni düzenleme yapılarak kaldırılmıştır. Yani diğer bir deyişle artık kayıp kaçak elektrik bedeli hiçbir surette dava konusu edilerek bundan böyle iadesi istenemeyecektir. 


MADDE 15 – 14/3/2013 tarihli ve 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bentler eklenmiştir.

“şş) Teknik ve teknik olmayan kayıp: Dağıtım sistemine giren enerji ile dağıtım sisteminde tüketicilere tahakkuk ettirilen enerji miktarı arasındaki farkı oluşturan ve maliyeti etkileyen; teknik kayıp ve/veya kaçak kullanım gibi sebeplerden kaynaklanan ve teknik bir sebebe dayanmayan kaybı,

************************************************************************
Yargıtay HGK Kararı: Elektrik Kayıp Kaçak Bedeli Yargıtay HGK Kararı-2014


ELEKTRİK FATURALARINDAKİ KAYIP KAÇAK MESELESİ

Son günlerin gündemini meşgul eden diğer önemli konusu ise elektrik faturalarında alınan kayıp kaçak bedeli ve diğer kesintilerdir. Buradaki kafa karışıklığı ne yazık ki netleştirilememiştir..! Zira kayıp kaçak bedelinin alınması ve faturalara bölgelerine göre değişen oranlarda yansıtılması konusunda kararı veren kurum EPDK’dır. EPDK idari bir kurum olduğundan idari işlemlerin iptali için başvurulacak merci Danıştay’dır.

Ancak mülga 4077 sayılı ve yürürlükteki 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 2. Maddesi bu kanunun kapsamını tanımlarken “Bu Kanun, her türlü tüketici işlemi ile tüketiciye yönelik uygulamaları kapsar.” Hükmünü amirdir. Diğer bir anlatımla elektrik hizmetini veren ve satan tacir konumunda olan bir elektrik perakende satış şirketi ile bu hizmeti satın alan tüketici vardır. Dolayısıyla bir tarafı tüketici diğer tarafı tacir olan ihtilafların çözümü için başvurulacak merci haliyle kanunda belirtilen şekliyle Tüketici Hakem Heyeti ve Tüketici Mahkemeleridir. Zaten Tüketici Hakem Heyetleri kayıp kaçak bedeli ve diğer kesintilerin iadesi için başvuran tüketicilerin lehine karar vermektedirler. Bu karara karşı itirazda bulunan elektrik satış firmalarının Tüketici Mahkemelerinde kaybettiklerini birçok kararlarda görmekteyiz. Hatta Yargıtay ilgili Hukuk Dairesinin emsal teşkil edecek son kararı kayıp kaçak bedelinin alınmasının hukuksuzluğunu gözler önüne sermiştir.
Kayıp kaçak bedeli ne zaman elektrik faturalarına yansıtıldı?
EPDK 28 Aralık 2010 tarih ve 2977-2998 sayılı kurul kararları ile kayıp kaçak elektrik bedellerinin 21 dağıtım şirketinin bölgesindeki kayıp kaçak oranlarına göre uygulanması yönünde karar almıştır.

Bu karar gereğince elektrik faturalarında 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren kayıp kaçak bedeli yansıtılmaya başlatıldı. Elektrik faturalarında kayıp kaçak bedeli Nisan 2011 tarihinde ayrıntılı olarak yer aldı. Bunun fark edilmesi ve çeşitli kesimlerden gelen tepkiler üzerine EPDK yeni bir karar alarak bundan böyle elektrik faturalarında kayıp kaçak bedelinin bulunduğu ayrıntının yer almaması yönünde bir karar yayınladı. Böylelikle kayıp kaçak bedeli faturalarda gizlenmiş oldu…

Kayıp kaçak bedeli geri alınabilir mi?
Son Yargıtay Hukuk Genel Kurulu kararı ile bu bedellerin alınabileceği kesinlik kazanmıştır. YHGK-2013/7-2454 E. 21.05.2014 Tarih 2014/679 K.

Kayıp kaçak bedelleri geriye dönük 10 yıl olarak alınabilir mi?
Hayır. Çünkü kayıp kaçak bedelleri elektrik faturalarına 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren yansıtılmaya başladı. Dolayısıyla bu tarihe kadar olan kesilmiş bedelleri talep edebiliriz.

Elektrik faturası ve ödeme belgelerim yok, bu belgeleri nereden temin edebilirim?
Elektrik dağıtım şirketleri yasa gereği son bir yıla ait dönemin faturalarını vermek zorundadır. Bu durumda bulunduğunuz ildeki elektrik dağıtım şirketine başvurmalısınız.

Elimde faturalarım olmadan da yargı mercilerine başvursam sonuç alabilir miyim?
Elektrik abonesi tüketiciler mutlaka elektrik faturası ve ödeme belgelerini 10 yıl saklamalıdır. Bu belgeleri saklamak ileride yaşayabileceğimiz bir sorunun çözümünde önem kazanacaktır. Bugün olduğu gibi elinde elektrik faturası ve ödeme belgesi olan tüketiciler başvuru yaptıkları Tüketici Hakem Heyetleri veya Tüketici Mahkemelerinde kısa sürede sonuç alabileceklerdir.

Kiracıyım, elektrik faturaları adıma değil ödediğim kayıp kaçak bedellerini alabilir miyim?
Adınıza düzenlenmemiş elektrik faturalarından alınan bu bedelleri alamazsınız. Ev sahibiniz adına geliyorsa bu başvuruyu ev sahibi yapmalıdır.

Kayıp kaçak ve diğer kesintiler için nereye başvurmalıyım?
Kayıp kaçak bedellerinin toplam tutarlarına göre aşağıdaki mercilere başvurular yapılır.

İlçe Kaymakamlıklarındaki Tüketici Hakem Heyetlerine 2.200 TL’nin altındaki,
İl Valiliklerindeki Tüketici Hakem Heyetlerine 3.300 TL’nin altındaki şikayetlerde başvurmak zorunludur.

Örnek: İstanbul Esenler ilçesinde ikamet eden tüketici 2.200 TL’ye kadar İlçe Kaymakamlığındaki Tüketici Hakem Heyetine başvurabilir. Eğer bedel bu miktarı aşıyor ve 3.300 TL’nin de altında kalan bir bedel ise Valilikteki Tüketici Hakem Heyetine başvurmalıdır.

Çankırı il merkezinde ikamet eden bir tüketici 3.300 TL’ye kadar Valilikteki Tüketici Hakem Heyetine başvurmalıdır. Çankırı Ilgaz ilçesindeki bir tüketici 2.200 TL’nin altındaki şikayeti için İlçe Kaymakamlığındaki Tüketici Hakem Heyetine başvurmalıdır.

3.300 TL Üzeri ve miktarı ne olursa olsun manevi tazminat talebi bulunan tüm başvurular Tüketici Mahkemesine yapılır.

Önemli Not: Televizyon ve Radyo reklamları ile Cep telefonlarına gelen SMS’lerde geriye dönük 10 yıllık kredi kartı aidatı, dosya masrafı ve kayıp kaçak bedellerini sizin adınıza kesin olarak alıyoruz. Bunun için …. Numarayı arayınız şeklindeki reklam tuzaklarına aldanmayınız. Bu bir dolandırıcılıktır.

Mehmet İMREK
Bilinçli Tüketiciler Platformu Sözcüsü
Blog:http://tuketicihukukuakademisi.blogspot.comBu sayfadaki bilgiler Tüketici Hukuku Akademisi bloğuna aittir.
Her hakkı Tüketici Hukuku Akademisi’ne aittir. Kaynak gösterilmeden kısmen dahi olsa kullanılamaz ve yazılı mecralarda kullanılamaz.

Bu sayfa ve bilgiler Tüketici Hukuku Akademisi Blog Yöneticisi ve Editörü Mehmet İMREK, tarafından hazırlanmıştır.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Güvenli İnternet İhbar

FLAŞ... FLAŞ... FLAŞ... TURKCELL'E YARGI ŞOKU..!

Tüketici Hukuku Akademisi

Yorum EkleTüketici Hukuku Akademisi

BİLGİ: CEP TELEFONU VEYA E-POSTA ADRESİNİZE GELEN "DOSYA MASRAFI VE KREDİ KARTI AİDAT KESİNTİLERİNİ GERİYE DOĞRU 10 YIL OLARAK ALIYORUZ" ŞEKLİNDEKİ SMS, MAİL VE SESLİ ÇAĞRILARA İTİBAR ETMEYİNİZ... BU BİR DOLANDIRICILIKTIR!!!

Yorum Ekle

ip adresi

Paylaş- Twitle-Mail- Yazdır-Ekle

Sayfalar

Tüketici Hukuku Akademisi Gadgets