Hesap İşletim Ücreti

DANIŞTAY 15. DAİRESİ 2014/9570 ESAS, 06/02/2018 GÜN VE 2018/1194 KARAR, SAYILI KARARI İLE BANKALAR VADESİZ MEVDUAT HESAPLARINDAN "HESAP İŞLETİM ÜCRETİ" ALAMAYACAK

Sayfalar

Site İçinde Ara

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim
DANIŞTAY 15. DAİRESİ 2014/9570 ESAS, 06/02/2018 GÜN ve 2018/1194 KARAR, SAYILI KARARINA GÖRE; BANKALAR VADESİZ MEVDUAT HESAPLARINDAN "HESAP İŞLETİM ÜCRETİ" BEDELİ ALAMAYACAK

13 Eylül 2016 Salı

Tüketici Hakem Heyetine gitmeden, E-Devlet veya Posta Yoluyla da başvurabilirsinizTüketici Hakem Heyetine gitmeden, E-Devlet veya Posta Yoluyla da başvurabilirsiniz

Çalışan veya zaman yokluğu sebebiyle çoğu tüketici hakkını arayamamaktadır. Aynı zamanda birçoğumuz, hakem heyetine bizzat gitmek zorunda olduğumuzu bilerek hakem heyetine başvurmakta vazgeçmektedir. Hâlbuki yasalaramız hak arama mücadelesini zorlaştırmak yerine daha da kolaylaştırmıştır.

Tüketiciler bakanlığın web sitesi üzerinden (TÜBİS, E-Devlet) ve posta yoluyla da (Mektup ile) Tüketici Hakem Heyetlerine bizzat gitmeden de başvuru yapılabilmesi mevzuat ile sağlanmıştır.

Bunun için;


1-) 2.320 TL’nin altında olan başvurular için ilçe,
2-) 3.480 TL’nin altında olan başvurular için il, (Ör: Yozgat, Elazığ)
3-) 2.320 TL’nin üzeri ve 3.480 TL’nin altındaki başvurularda il* Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru zorunludur. (Büyükşehir statüsündeki iller* için Ör: İstanbul, Malatya, İzmir, Trabzon)
4-) Şikâyetin konusu, açıklaması ve talebi açıkça belirtilmiş bir dilekçe ile birlikte şikâyetinizi ispat mahiyetteki belgelerin aslını da ekleyerek iadeli taahhütlü mektup şeklinde başvurunuzu yapabilirsiniz.

Posta gönderisi eklerinde alıcı bölümüne;

**(TC. …… Valiliği/Kaymakamlığı, İl/İlçe Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı) yazınız. (Bu aynı zamanda zarf üzerine de yazılacaktır.)
**Hemen altına (Şikâyet Başvurusu ve Ekleri) şeklinde not düşünüz.
**Hemen onun altına adresi yazınız ve en yakın PTT merkezine gidiniz.

Şikâyet başvuru dilekçesinin bir nüshası ile belgelerin fotokopilerini ve posta gönderisi eklerini kendinizde mutlaka saklayınız.

Hakem Heyeti yapılan başvuruyu 6 ay içinde karara bağlamak zorundadır. Bu konu ve diğer hususların niteliğine göre en fazla bir 6 ay kadar daha uzatılabilir.

Mektup Zarfı Örneği:


            Gönderen: Ali Tokalakçı
           Seddülbahir Mah. 11. Sok.
           Gül Apt. No:7 D:14
           Merkez/Yozgat

                                     
                                      Alıcı:
                                      T.C. ………. Valiliği/Kaymakamlığı
                                      Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı

                                      Hükümet Konağı 4. Kat.
                                      Merkez/Yozgat
                          (Bu zarf içinde şikayet başvuru dilekçesi  ve … adet ekleri bulunmaktadır.)

 
 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Güvenli İnternet İhbar

FLAŞ... FLAŞ... FLAŞ... TURKCELL'E YARGI ŞOKU..!

Tüketici Hukuku Akademisi

Yorum EkleTüketici Hukuku Akademisi

BİLGİ: CEP TELEFONU VEYA E-POSTA ADRESİNİZE GELEN "DOSYA MASRAFI VE KREDİ KARTI AİDAT KESİNTİLERİNİ GERİYE DOĞRU 10 YIL OLARAK ALIYORUZ" ŞEKLİNDEKİ SMS, MAİL VE SESLİ ÇAĞRILARA İTİBAR ETMEYİNİZ... BU BİR DOLANDIRICILIKTIR!!!

Yorum Ekle

ip adresi

Paylaş- Twitle-Mail- Yazdır-Ekle

Sayfalar

Tüketici Hukuku Akademisi Gadgets