Hesap İşletim Ücreti

DANIŞTAY 15. DAİRESİ 2014/9570 ESAS, 06/02/2018 GÜN VE 2018/1194 KARAR, SAYILI KARARI İLE BANKALAR VADESİZ MEVDUAT HESAPLARINDAN "HESAP İŞLETİM ÜCRETİ" ALAMAYACAK

Sayfalar

Site İçinde Ara

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim
DANIŞTAY 15. DAİRESİ 2014/9570 ESAS, 06/02/2018 GÜN ve 2018/1194 KARAR, SAYILI KARARINA GÖRE; BANKALAR VADESİZ MEVDUAT HESAPLARINDAN "HESAP İŞLETİM ÜCRETİ" BEDELİ ALAMAYACAK

10 Ocak 2016 Pazar

Belirsiz alacak olarak açılan dava da, davacı bilirkişinin tespit ettiği miktar üzerinden dava dilekçesinde belirttiği talep miktarını azaltabilir.

Belirsiz alacak olarak açılan dava da, davacı bilirkişinin tespit ettiği miktar üzerinden dava dilekçesinde belirttiği talep miktarını azaltabilir.

Belirsiz alacak olarak açılan dava da davacı, aldığı konut kredisinde davalı bankanın masraf kesintileri yaptığını, ancak zorunlu masrafların neler olduğunu yargılama sırasında ortaya çıkacağını belirterek şimdilik 1.000 TL'sinin davalı bankadan tahsilini talep etmiştir.

Mahkeme dosyayı bilirkişiye vermiştir. Bilirkişi 94,29 TL masraf kesintisi yapıldığını tespit etmiştir. Alacaklı davacı talep miktarını azaltarak bilirkişinin belirlediği miktar üzerinden karar verilmesini mahkemeden dilemiştir. Mahkeme 94,29 TL'nin iadesi ile karşı taraf  bankanın kendisini avukatla temsil ettirdiğinden bahisle maktu avukatlık ücreti üzerinden vekalet ücreti ödenmesine hükmetmiştir.


Davacı, kanun yararına bozmaya gitmiştir. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi sonuca etki etmemek üzere yerel mahkemenin verdiği kararı bozmuştur. Bu sonuçla; davacının bilirkişinin belirlediği miktara göre talebini azaltabileceğini, bunun kısmen veya tamamen feragat olduğunu ve bunun davanın ıslah edilmiş olarak kabul edilmemesi gerektiğini gerekçesinde belirterek avukatlık vekalet ücretininde bilirkişinin belirlediği miktara göre hesaplanması gerektiğine karar verilmesi gerekirken, yerel mahkemenin verdiği kararın bozulmasına karar vermiştir.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Güvenli İnternet İhbar

FLAŞ... FLAŞ... FLAŞ... TURKCELL'E YARGI ŞOKU..!

Tüketici Hukuku Akademisi

Yorum EkleTüketici Hukuku Akademisi

BİLGİ: CEP TELEFONU VEYA E-POSTA ADRESİNİZE GELEN "DOSYA MASRAFI VE KREDİ KARTI AİDAT KESİNTİLERİNİ GERİYE DOĞRU 10 YIL OLARAK ALIYORUZ" ŞEKLİNDEKİ SMS, MAİL VE SESLİ ÇAĞRILARA İTİBAR ETMEYİNİZ... BU BİR DOLANDIRICILIKTIR!!!

Yorum Ekle

ip adresi

Paylaş- Twitle-Mail- Yazdır-Ekle

Sayfalar

Tüketici Hukuku Akademisi Gadgets