Hesap İşletim Ücreti

DANIŞTAY 15. DAİRESİ 2014/9570 ESAS, 06/02/2018 GÜN VE 2018/1194 KARAR, SAYILI KARARI İLE BANKALAR VADESİZ MEVDUAT HESAPLARINDAN "HESAP İŞLETİM ÜCRETİ" ALAMAYACAK

Sayfalar

Site İçinde Ara

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim
DANIŞTAY 15. DAİRESİ 2014/9570 ESAS, 06/02/2018 GÜN ve 2018/1194 KARAR, SAYILI KARARINA GÖRE; BANKALAR VADESİZ MEVDUAT HESAPLARINDAN "HESAP İŞLETİM ÜCRETİ" BEDELİ ALAMAYACAK

16 Nisan 2015 Perşembe

İnternet kullanıcılarına müjde!

https://www.facebook.com/tuketicihukukuakademisi.blog
Bilgi Teknolojileri İletişim Kurulu Başkanlığı (BTK) Mobil ve sabit internet kullanıcılarına yönelik önemli bir karar aldı.

Sabit ve mobil telefon ile İnternet abonesi milyonlarca vatandaş sunulan hizmetten yararlandıkları süre ve miktar kadar ücret ödeyecek. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer,1 Nisan tarihinden itibaren tüketicilerin kullandıkları süre veya miktar kadar ödeme yapacağını açıkladı. Acarer, abonelere 1 Nisan’dan itibaren imzaladıkları sözleşme ve taahhütnamelere İnternet ortamında da erişim imkânı sağlandığını açıkladı.

BTK Başkanı Tayfun Acarer, milyonlarca sabit ve cep telefonu ile İnternet hizmeti alan abonelerle ilgili iki yeni uygulamanın 1 Nisan tarihi itibariyle yürürlüğe girdiğini açıkladı. Acarer, yaptığı yazılı açıklamada vatandaşların elektronik haberleşme sektöründe abonelik tesisi, numara taşıma, aboneliğini feshetmek istemeleri durumunda mağduriyet yaşadıklarını hatırlatarak, “Vatandaşlarımız abonelik tesisi, numara taşıma, aboneliğini feshetmek istemeleri gibi durumlarda almış oldukları hizmetlerin tamamından yararlandırılmış gibi ücret ödemek zorunda kalıyordu.  Aboneliğini sona erdirmek veya numarasını taşımak isteyen bir tüketici 1 gün veya 1 hafta hizmet almış olsa bile 1 aylık hizmet almış gibi fatura ödemek zorunda kalıyordu. Bu durum haklı olarak tüketicilerimizin mağduriyetine ve çok sayıda şikâyetine konu olmaktadır.” dedi.


KULLANDIĞI KADAR ÖDE DÖNEMİ

1 Nisan’dan itibaren tüketicileri mağdur eden bu uygulamaya son verildiğini açıklayan Acarer “Tüketicilerden gelen yoğun şikayetler üzerine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu olarak yeni bir düzenleme yaptık. 1 Nisan tarihinde yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre aboneler yararlanmadıkları bir hizmetin bedelini ödemek zorunda kalmayacaklar.” dedi.

Acarer, BTK’nın yaptığı  “Elektronik Haberleşme Sektöründe Kıst Ücrete İlişkin Uygulama Esasları”na ilişkin düzenlemenin  ayrıntılarını açıklarken “Kıst ücreti uygulaması getiriyoruz. Kıst ücreti, hizmetten faydalanılan gün sayısı, kullanılan dakika, veri ile orantılı olarak hesaplanan tahakkuka esas ücreti ifade etmektedir. Artık aboneler kullandıkları gün sayısı, kullanılan dakika ve veri ile orantılı olarak hesaplanan fatura ödeyecek. Kullanmadıkları telefon ve İnternetin faturasını ödeyerek mağdur olmayacak. Kıst ücret uygulamasının, hizmetin sunumunu takiben ücretin tüketiciden tahsil edildiği aboneliklerdeki yani faturalı temel elektronik haberleşme hizmetleri ses, SMS ve veri için geçerli olacaktır. Abonelik tesisi, abonelik feshi, numara taşıma, aboneliğin dondurulması, abonelik devri, nakil gibi durumlarda kıst ücret uygulanacaktır.” dedi.

ABONELİK SÖZLEŞMELİ İNTERNETTE

BTK Başkanı Tayfun Acarer, tüketiciler lehine yeni bir uygulamanın daha 1 Nisan tarihinden itibaren yürürlüğe girdiğini açıkladı. Acarer, tüketicilerin abonesi bulundukları işletmecilerin İnternet siteleri üzerinden imzalamış oldukları abonelik sözleşmelerine ve taahhütnamelere erişebilme imkânı getirildiği açıkladı.

Acarer “BTK olarak aldığımız karara göre 1 Temmuz 2014 tarihinden sonra işletmeci ile abonelik sözleşmesi imzalayan bir abone, imzaladığı tarihten en geç 3 ay içinde imzaladığı sözleşme ve taahhütnamelere İnternet ortamından erişebilme imkanı getirildi. 1 Temmuz 2014 tarihinden önce imzalanan sözleşmelerin elektronik ortama aktarılması için işletmecilere verilen süre ise 1 Nisan 2015 tarihinde sona erdi. 1 Temmuz 2014 tarihinden önce sözleşme imzalamış aboneler de imzalamış oldukları sözleşmelere ve taahhütnamelere 1 Nisan’dan itibaren İnternet üzerinden erişebilecektir. Bu düzenleme ile abonelerin imzaladıkları sözleşme ve taahhütnamenin detayları öğrenme imkânı getirilmiştir.” dedi.

Kaynak: http://www.tk.gov.tr/sayfa.php?ID=449
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Güvenli İnternet İhbar

FLAŞ... FLAŞ... FLAŞ... TURKCELL'E YARGI ŞOKU..!

Tüketici Hukuku Akademisi

Yorum EkleTüketici Hukuku Akademisi

BİLGİ: CEP TELEFONU VEYA E-POSTA ADRESİNİZE GELEN "DOSYA MASRAFI VE KREDİ KARTI AİDAT KESİNTİLERİNİ GERİYE DOĞRU 10 YIL OLARAK ALIYORUZ" ŞEKLİNDEKİ SMS, MAİL VE SESLİ ÇAĞRILARA İTİBAR ETMEYİNİZ... BU BİR DOLANDIRICILIKTIR!!!

Yorum Ekle

ip adresi

Paylaş- Twitle-Mail- Yazdır-Ekle

Sayfalar

Tüketici Hukuku Akademisi Gadgets