Hesap İşletim Ücreti

DANIŞTAY 15. DAİRESİ 2014/9570 ESAS, 06/02/2018 GÜN VE 2018/1194 KARAR, SAYILI KARARI İLE BANKALAR VADESİZ MEVDUAT HESAPLARINDAN "HESAP İŞLETİM ÜCRETİ" ALAMAYACAK

Sayfalar

Site İçinde Ara

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim
DANIŞTAY 15. DAİRESİ 2014/9570 ESAS, 06/02/2018 GÜN ve 2018/1194 KARAR, SAYILI KARARINA GÖRE; BANKALAR VADESİZ MEVDUAT HESAPLARINDAN "HESAP İŞLETİM ÜCRETİ" BEDELİ ALAMAYACAK

13 Mart 2015 Cuma

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcra Takibine Konulur?

Tüketici hakem heyeti kesin kararlarını nasıl icra işlemine koyabiliriz?

Tüketici hakem heyeti kararlarının icraya nasıl konulabileceğini biz tüketiciler çoğunlukla bilmeyiz. Bu kararları elimize alarak satıcıya ya da bankaya bilmeden götürüp paramızın verilmesini isteriz.

Halbuki satıcının veya bankanın ayağına gitmemize hiç gerek yok. Hakem kararları satıcıya veya bankaya zaten tebliğ edilmektedir. Dolayısıyla elimizdeki karar aslını hiçbir şekilde satıcı veya bankaya vermemeliyiz. Bunun nasıl yapılacağını aşağıda anlatarak ve örnekleri doldurulmuş icra formlarını paylaşarak anlatmaya çalışacağız.


Her yıl Hakem heyeti parasal miktarları değişmektedir.  Bağlayıcı miktarda olan kararlar (2016 yılı için bu ilçelerde 2.320 TL, illerde ise 3.480 TL' ye kadar olan kararlardır.),  karşı tarafça (satıcı/sağlayıcı) yasal 15 günlük süre içerisinde bir üst merciye itiraz başvurusu yapmaz ise bu durumda hakem heyeti kararı kesinleşmiş olur. Bu durum kararın icrasını durdurmaz.


Dolayısıyla hiçbir şekilde elinizdeki Tüketici Hakem heyeti kararı ile bankaya veya satıcıya bizzat giderek talepte bulunmayınız.  Diğer bir deyişle karar kendisine tebliğ edilmiş banka veya satıcı hemen kararın gereğini yerine getirmesi gerekir.

Bu durumda yerleşim yerimizdeki icra müdürlüğüne bizzat veya avukatımız aracılığıyla başvurumuzu yapabiliriz.
Eğer tüketici kendisi başvurusunu yapacak ise, işte bu durumda aşağıdaki yol mutlaka izlenmelidir.

1-Önceden Tüketici Hakem Heyeti Karar aslından 3 (Üç) adet fotokopi alınız. Birini kendinizde mutlaka saklayınız. Sonra Tüketici Hakem Heyeti karar aslını ve fotokopisini, kapaklı dava dosyası, icra formu örnek:1 (2 Adet) ve örnek:4-5 (2 Adet) ve tebligat zarfı ile birlikte icra tevzi bürosuna götürünüz. Yapılan işlemin ardından yönlendirildiğiniz icra müdürlüğüne giderek dosyanın görüldü işlemini yapınız. Daha sonra dosya esas numarası verilecektir. Harç ödemesini yapınız.

Önemli Not: Örnek:1 icra formunun alt bölümündeki ilgili alana banka hesap bilgilerinizi yazmayı unutmayınız.

(Aşağıda doldurulmuş örneğe bakınız...)
2-İcra Müdürlüğünce hesaplanacak icra harç ve masraflarını yatırdıktan sonra dosyanızı, içindeki belgelerin "Tarama işlemi" için tarama bürosuna götürünüz. 
3-Tarama işlemi biten dosyanızı tekrar icra müdürlüğündeki görevliye teslim ediniz.

Yukarıda yazılı olanları yaptıktan sonra işleminiz tamamlanmış demektir.

Her hakkı Tüketici Hukuku Akademisi'ne aittir. Kısmen dahi olsa kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve yayınlanamaz.

Mehmet İMREK 13 Mart 2015 Cuma Saat:15.50

ÖRNEK:1 TAKİP TALEBİ  ÖRNEĞİ

ÖRNEK:4- 5 İCRA EMRİ ÖRNEĞİ 

ÖRNEK:TEBLİGAT ZARFI ÖRNEĞİ 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Güvenli İnternet İhbar

FLAŞ... FLAŞ... FLAŞ... TURKCELL'E YARGI ŞOKU..!

Tüketici Hukuku Akademisi

Yorum EkleTüketici Hukuku Akademisi

BİLGİ: CEP TELEFONU VEYA E-POSTA ADRESİNİZE GELEN "DOSYA MASRAFI VE KREDİ KARTI AİDAT KESİNTİLERİNİ GERİYE DOĞRU 10 YIL OLARAK ALIYORUZ" ŞEKLİNDEKİ SMS, MAİL VE SESLİ ÇAĞRILARA İTİBAR ETMEYİNİZ... BU BİR DOLANDIRICILIKTIR!!!

Yorum Ekle

ip adresi

Paylaş- Twitle-Mail- Yazdır-Ekle

Sayfalar

Tüketici Hukuku Akademisi Gadgets