Hesap İşletim Ücreti

DANIŞTAY 15. DAİRESİ 2014/9570 ESAS, 06/02/2018 GÜN VE 2018/1194 KARAR, SAYILI KARARI İLE BANKALAR VADESİZ MEVDUAT HESAPLARINDAN "HESAP İŞLETİM ÜCRETİ" ALAMAYACAK

Sayfalar

Site İçinde Ara

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim
DANIŞTAY 15. DAİRESİ 2014/9570 ESAS, 06/02/2018 GÜN ve 2018/1194 KARAR, SAYILI KARARINA GÖRE; BANKALAR VADESİZ MEVDUAT HESAPLARINDAN "HESAP İŞLETİM ÜCRETİ" BEDELİ ALAMAYACAK

23 Temmuz 2014 Çarşamba

Kredi Kartınızı Nasıl İptal Edebilirsiniz?

Kredi kartınızı kullanmadığınız halde kart aidat bedeli ödemek istemiyor veya kartınızı iptal ettirmek mi istiyorsunuz.
    
Kredi kartınızı bankanın müşteri hizmetlerini arayarak iptal ettirmeyiniz!

Çünkü banka iptal etmemektedir. Buradan kartınız açık göründüğü için kart aidatı bedeli adında tahakkuk yapılacak ve adınıza borç çıkarılacaktır. Bankanın bu iyi niyetli olmayan davranışıyla karşılaşmamanız için aşağıdaki yolu izleyerek kredi kartınızı iptal ettirebilirsiniz.

Öncelikle mevzuatı açıklayalım.

Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik

Sözleşme Değişiklikleri
Madde 18; (2) Kart hamili, talep etmek suretiyle kartı iptal ettirmek ve sözleşmeyi feshetmek hakkına sahiptir. Kartın iptal edilmesine ve sözleşmenin feshine ilişkin kart hamilince yapılan talebin en geç yedi gün içinde kart çıkaran kuruluşça yerine getirilmesi zorunludur. (Değişik:RG-17/12/2010-27788) Şubeler kanalıyla yapılan kart iptaline ilişkin taleplerde, bu talebin hangi tarihte alındığına dair şube yetkililerince imzalanmış bir belgenin veya doldurulan iptal talep formunun bir örneğinin kart hamiline verilmesi zorunludur.

 Bu mevzuat hükmüne göre;
1.   Bankanızın her hangi bir şubesine giderek “kredi kartı iptal formu” nu görevliden isteyiniz.
2.   Bu formu eksiksiz doldurup görevliye teslim ediniz. Görevliden bu formun onaylı bir nüshasını isteyiniz ve bunu mutlaka saklayınız.
3.   Bunları sağlayamazsanız o zaman kendiniz bir dilekçe yazarak “kredi kartının iptal edilmesini” istemelisiniz. Bu yazınızı Bankanın Genel Müdürlüğüne iadeli taahhütlü mektup ile gönderiniz.
4.   Bu yazınızın bir örneği ile posta gönderi eklerini mutlaka kendinizde saklayınız.
5.   Dilekçe örneği aşağıdadır.

…………………….. Bankası Genel Müdürlüğü’ne

Tarih; …./…/201..

Konu: Kredi kartımın iptal edilmesi.
Bankanız ………………………………………….. nolu kredi kartı müşterisiyim. Gördüğüm lüzuma binaen kredi kartımın iptal edilmesini ve iptal işleminin yapıldığına dair bilginin tarafıma yazılı olarak verilmesini istiyorum.
Gereği hususunu dilerim.

Kredi Kartı İptal Başvurusunu Yapanın
(Adı, Soyadı ve İmzası)


Adres : …………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Güvenli İnternet İhbar

FLAŞ... FLAŞ... FLAŞ... TURKCELL'E YARGI ŞOKU..!

Tüketici Hukuku Akademisi

Yorum EkleTüketici Hukuku Akademisi

BİLGİ: CEP TELEFONU VEYA E-POSTA ADRESİNİZE GELEN "DOSYA MASRAFI VE KREDİ KARTI AİDAT KESİNTİLERİNİ GERİYE DOĞRU 10 YIL OLARAK ALIYORUZ" ŞEKLİNDEKİ SMS, MAİL VE SESLİ ÇAĞRILARA İTİBAR ETMEYİNİZ... BU BİR DOLANDIRICILIKTIR!!!

Yorum Ekle

ip adresi

Paylaş- Twitle-Mail- Yazdır-Ekle

Sayfalar

Tüketici Hukuku Akademisi Gadgets