Hesap İşletim Ücreti

DANIŞTAY 15. DAİRESİ 2014/9570 ESAS, 06/02/2018 GÜN VE 2018/1194 KARAR, SAYILI KARARI İLE BANKALAR VADESİZ MEVDUAT HESAPLARINDAN "HESAP İŞLETİM ÜCRETİ" ALAMAYACAK

Sayfalar

Site İçinde Ara

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim
DANIŞTAY 15. DAİRESİ 2014/9570 ESAS, 06/02/2018 GÜN ve 2018/1194 KARAR, SAYILI KARARINA GÖRE; BANKALAR VADESİZ MEVDUAT HESAPLARINDAN "HESAP İŞLETİM ÜCRETİ" BEDELİ ALAMAYACAK

10 Mayıs 2014 Cumartesi

Hakem Heyeti Vekalet Ücreti Kararı Verecek.Tüketici Hakem Heyetleri vekalet ücretine hükmedebilecek.

2014 yılı Ocak ayında Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Türkiye Barolar Birliği tebliği ile tüketici hakem heyetleri vekalet ücretine hüküm vereceklerdir.

Yaşanan bir mağduriyet sebebiyle hakem heyetine başvuran tüketicinin şikayetini kabul eden hakem heyeti tüketici lehine bedelin ödenmesine karar vermiş ancak kendisini avukat ile temsil ettirmesine rağmen heyet vekalet ücretine red kararı vermişti.


Bu karar doğrultusunda Tüketici Mahkemesine başvuran Avukatın talebi Ankara 7. Tüketici Mahkemesince kabul edilmiş, hakem heyeti kararı kısmen bozularak TBB'nin Resmi Gazetenin 28 Aralık 2013 tarih ve 28865 sayı nolu sayısında yayınlanarak yürürlüğe giren Tebliğin Birinci kısım, İkinci bölüm 6. bent hükmüne göre vekalet ücreti kararına hükmedilmesi gerektiği yönünde karar vererek Tüketici Hakem Heyeti kararını kısmen bozmuş oldu.

Karar örnek karar olması ile önem kazanmıştır.
ÇOK ÖNEMLİ NOT: DANIŞTAY BU TEBLİĞİN YÜRÜTMESİNİN DURDURULMASINA KARAR VERMİŞTİR.


TORBA YASA:
MADDE 142- 7/11/2013 tarihli ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 70 inci maddesinin birinci fıkrasının sonuna aşağıdaki cümle eklenmiştir.
"Tüketici hakem heyetlerince vekalet ücreti ödenmesine karar verilemez."


Karar Aşağıdadır:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Güvenli İnternet İhbar

FLAŞ... FLAŞ... FLAŞ... TURKCELL'E YARGI ŞOKU..!

Tüketici Hukuku Akademisi

Yorum EkleTüketici Hukuku Akademisi

BİLGİ: CEP TELEFONU VEYA E-POSTA ADRESİNİZE GELEN "DOSYA MASRAFI VE KREDİ KARTI AİDAT KESİNTİLERİNİ GERİYE DOĞRU 10 YIL OLARAK ALIYORUZ" ŞEKLİNDEKİ SMS, MAİL VE SESLİ ÇAĞRILARA İTİBAR ETMEYİNİZ... BU BİR DOLANDIRICILIKTIR!!!

Yorum Ekle

ip adresi

Paylaş- Twitle-Mail- Yazdır-Ekle

Sayfalar

Tüketici Hukuku Akademisi Gadgets