Hesap İşletim Ücreti

DANIŞTAY 15. DAİRESİ 2014/9570 ESAS, 06/02/2018 GÜN VE 2018/1194 KARAR, SAYILI KARARI İLE BANKALAR VADESİZ MEVDUAT HESAPLARINDAN "HESAP İŞLETİM ÜCRETİ" ALAMAYACAK

Sayfalar

Site İçinde Ara

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim
DANIŞTAY 15. DAİRESİ 2014/9570 ESAS, 06/02/2018 GÜN ve 2018/1194 KARAR, SAYILI KARARINA GÖRE; BANKALAR VADESİZ MEVDUAT HESAPLARINDAN "HESAP İŞLETİM ÜCRETİ" BEDELİ ALAMAYACAK

8 Ocak 2014 Çarşamba

Tüketicinin sabit ücret zaferi
Yargıtay, tüketici mahkemesinin Turkcell'in  sabit ücreti yüzde 300 oranında artırma kararını iptali ve alınan ücretin iadesi yönündeki kararını onadı.

Turkcell abonesi, cep telefonu hattıyla ilgili sabit ücretin yüzde 300 oranında artırılmasının iptali ve alınan ücretin iadesi amacıyla tüketici mahkemesine başvurdu. İstanbul 3. Tüketici Mahkemesinin, "davalının sebepsiz zenginleşmiş" olduğu gerekçesiyle 2 ay fazladan alınan 12 liranın iadesine yönelik kararı, Yargıtay tarafından da onandı.
Bazı tüketici örgütlerinde görevler alan Mehmet İmrek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2010 yılının nisan ayından itibaren, abonesi olduğu turkcell kullandığı pakette sabit ücrette 6 ay içinde yüzde 300'e varan zam yaptığını belirterek 2,5 lira olan sabit ücretin 9,90 liraya çıktığını söyledi.

Artışın kademeli yapıldığını, önce 2,90, sonra 3,90 ve son olarak 9,90 liraya çıkarıldığını dile getiren İmrek, " tüm gsm firmaları, aboneleriyle bir sözleşme imzalar. Gsm şirketi, bu sözleşmede kendi lehine değişiklik yapamaz. Tek taraflı değişiklik, tüketiciyi mağdur edemez. Firmanın bunu tüketiciye anlatması ve onay alması gerekir" dedi. Yapılan artış için turkcell'i ihtar ettiğini, buna rağmen olumlu yanıt almayınca yargıya gitmek durumunda kaldığını söyledi.
Bunlar yapılmadığı gibi 6 ay içindeki zammın, turkcell'in haksız kazanç sağladığını savunan İmrek, şöyle konuştu:
"Sabit ücreti aylık 9,90 lira olarak iki ay ödedim ve konuyu İstanbul 3. Tüketici Mahkemesine götürdüm. Mahkeme, davacı olarak benim ve davalı turkcell'in ilgili belgelerine göre yaptığı incelemenin sonucunda, aylık ücreti 3,90 lira olarak esas alarak geri kalanın iadesine karar verdi. Yani iki aylık 12 liranın iadesine hükmedildi ve konu Yargıtaya gitti. Yargıtay 7. Hukuk Dairesi de alınan fazla paranın tüketiciye iadesi kararını onadı ve faiziyle ödenmesine karar verdi." İst. 3. Tüketici Mahkemesinin 2013/1004 E, 2013/894 K. ile Yargıtay 7. HD. 2012/3468 E. 2013/145 K. tüm tüketicilerin aynı davaları için emsal niteliğindedir dedi.
İmrek, tüketici hakları konusunda verdiği kişisel mücadelesinde haklı bulunduğu için mutlu olduğunu anlattı.
Söz konusu hukuki kararla zammın iptal edildiğini dile getiren İmrek, "Söz konusu turkcell'in bu uygulaması milyonlarca faturalı hat kullanıcıları için emsal olacaktır. Bu kararla turkcell aboneleri 4 yıl boyunca ödediği fazla ücreti geri alabilecektir." ifadesini kullandı.
İmrek, 12 lirayı icra yoluyla turkcell'den geri aldığı bilgisini vererek, abonelerin bu işlemi yaptırabilmesi için Tüketici Hakem Heyetlerine başvurmasının yeterli olacağını sözlerine ekledi.

Mahkeme ve Yargıtay Kararları için >>>>Tıklayınız.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Güvenli İnternet İhbar

FLAŞ... FLAŞ... FLAŞ... TURKCELL'E YARGI ŞOKU..!

Tüketici Hukuku Akademisi

Yorum EkleTüketici Hukuku Akademisi

BİLGİ: CEP TELEFONU VEYA E-POSTA ADRESİNİZE GELEN "DOSYA MASRAFI VE KREDİ KARTI AİDAT KESİNTİLERİNİ GERİYE DOĞRU 10 YIL OLARAK ALIYORUZ" ŞEKLİNDEKİ SMS, MAİL VE SESLİ ÇAĞRILARA İTİBAR ETMEYİNİZ... BU BİR DOLANDIRICILIKTIR!!!

Yorum Ekle

ip adresi

Paylaş- Twitle-Mail- Yazdır-Ekle

Sayfalar

Tüketici Hukuku Akademisi Gadgets